LIETUVOS ŠEIMOS GYDYTOJŲ PROFESINĖS SĄJUNGOS ĮSTATAI
I. BENDROJI DALIS
- Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga (toliau tekste – Profesinė sąjunga) yra LR Profesinių sąjungų įstatymo nustatyta tvarka įsteigta savanoriška, savarankiška organizacija, veikianti šakiniu principu, atstovaujanti ir ginanti savo narių darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus ir vykdanti laisvųjų profesinių sąjungų politiką.
- Profesinės sąjungos pavadinimas: Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga.
- Profesinės sąjungos teisinė forma – profesinė sąjunga.
- Profesinė sąjunga veikia vadovaudamasi galiojančiais teisės aktais ir šiais įstatais.
- Profesinė sąjunga yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, turintis ar valdantis turtą įstatymų nustatyta tvarka, turintis antspaudą ir atsiskaitomąją sąskaitą.
- Profesinės sąjungos būstinė atitinka pirmininko gyvenamąją vietą.
- Profesinės sąjungos veiklos laikotarpis – neribojamas. Profesinė sąjunga veikia įmonėse, įstaigose, organizacijose, kuriose yra profesinės sąjungos narių ir/arba kur veikia įstaigos profesinės sąjungos padaliniai.
II. PROFESINĖS SĄJUNGOS TIKSLAI
- Profesinės sąjungos veiklos tikslai:
- Atstovauti ir ginti narių profesines teises ir interesus;
- Siekti tinkamų darbo sąlygų nariams;
- Suburti asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius šeimos gydytojus, kad jie kartu galėtų ginti savo ekonomines, socialines, profesines teises bei laisves;
- Sudaryti kolektyvinius susitarimus ir sutartis su Lietuvos Respublikos Vyriausybe, Sveikatos Apsaugos Ministerija, savivaldybėmis, kitomis organizacijomis, darbdaviais bei jų organizacijomis, skatinti kolektyvinių sutarčių sudarymą sveikatos priežiūros įstaigose, dalyvauti derybų procese, kontroliuoti jų vykdymą;
- Atstovauti ir (arba) ginti savo narių teisėtus interesus teismuose, ikiteisminėse instancijose, valdžios ir valdymo organuose ir santykiuose su darbdaviais bei jų organizacijomis.
- Teikti metodinę, teisinę pagalbą profesinės sąjungos nariams, konsultuoti juos teisiniais, darbo ir socialiniais klausimais. Tarpininkauti sprendžiant kolektyvinius ginčus. Įstatymais numatyta tvarka organizuoti piketus, mitingus, streikus bei kitas akcijas savo narių teisėtiems interesams ginti.
- Vykdyti profesinės sąjungos narių švietimą, ugdymą ir mokymus, bei visuomenės sveikatos stiprinimo, saugos, psichikos sveikatos, asmens ar visuomenės sveikatos priežiūros mokymus. Formaliojo ir neformaliojo mokymo paslaugų įvairioms besimokančioms grupėms teikimas. Leisti įvairias mokymo metodines priemones, informacinę, reklaminę medžiagą, organizuoti savo narių darbo sąlygų, socialinio, ekonominio lygio nustatymo tiriamąjį darbą.
- Vykdyti profesinės sąjungos narių švietimą, ugdymą bei mokymą. Leisti įvairias mokymo metodines priemones, informacinę, reklaminę medžiagą, organizuoti savo narių darbo sąlygų, socialinio, ekonominio lygio nustatymo tiriamąjį darbą.
- Teikti pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms dėl teisės aktų darbo, ekonominiais ir socialiniais klausimais priėmimo, pakeitimo ar panaikinimo.
- Valdybai nusprendus, materialiai remti savo narius, taip pat ir teisėto streiko dalyvius.
- Vykdyti ir kitą Lietuvos Respublikos įstatymais neuždraustą veiklą.
- Profesinės sąjungos veiklos sritis: Lietuvoje veikiančių Šeimos gydytojų profesinių interesų atstovavimas.
- Profesinės sąjungos veiklos rūšis: Profesinių sąjungų veikla.
III. PROFESINĖS SĄJUNGOS NARIAI, JŲ TEISĖS IR PAREIGOS
- Profesinės sąjungos nariu gali būti asmuo, turintis galiojančią šeimos gydytojo arba medicinos gydytojo licenciją ir pasirinkęs šeimos medicinos rezidentūros podiplomines studijas bei įsipareigoję laikytis įstatų ir susimokėjęs nario mokestį.
- Asocijuotais nariais laikomi asmenys, priklausantys asocijuotai organizacijai, su kuria pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Asocijuota organizacija yra laikoma bendrų tikslų siekianti organizacija.
- Vadovaujančias pareigas užimantys ar jų įgalioti asmenys gali būti Profesinės sąjungos nariais, jeigu atitinka įstatų 12 punkte numatytus reikalavimus ir jų vadovaujamose įstaigose neįsteigtas Profesinės sąjungos padalinys.
- Į Profesinės sąjungos narius įstojama ir išstojama savanoriškai. Asmuo, pareiškęs norą būti Profesinės sąjungos nariu arba išstoti iš jos narių, teikia Profesinei sąjungai prašymą. Asmuo apie išstojimą iš Profesinės sąjungos narių profesinės sąjungos valdybai privalo pranešti prieš mėnesį.
- Narystė sustabdoma valdybos sprendimu, jei be pateisinamos priežasties nemokamas narystės mokestis vienerius metus. Narystė atnaujinama padengus susidariusią skolą, bet ne daugiau kaip už vienerius metus.
- Narys savo veikla ir (ar) elgesiu sąmoningai kenkiantis Profesinės sąjungos interesams ar kompromituojantis ją, pašalinamas iš Profesinės sąjungos narių valdybos sprendimu.
- Profesinės sąjungos ir jų nariai, įstatymų nustatyta tvarka turi teisę kreiptis į teismą dėl jų teisių ir teisėtų interesų pažeidimo. Asmenys, neteisėtais veiksmais padarę žalą Profesinei sąjungai, privalo ją atlyginti įstatymų nustatyta tvarka.
- Išstojusiems arba pašalintiems iš Profesinės sąjungos narių jų įmokėtas nario mokestis bei Profesinės sąjungos bendro turto dalis negrąžinama.
- Profesinės sąjungos narys turi teisę:
- Rinkti ir būti renkamas į visų lygių Profesinės sąjungos renkamus organus.
- Kreiptis į visus Profesinės sąjungos organus, siekiant apginti savo teises bei teisėtus interesus, gauti teisines konsultacijas.
- Sustabdyti narystę.
- Dalyvauti Profesinės sąjungos veikloje, susirinkimuose, posėdžiuose, o pirmininkui delegavus – atstovauti profesinę sąjungą kitose institucijose.
- Teikti pasiūlymus, paklausimus ir gauti į juos atsakymus.
- Gauti informaciją apie Profesinės sąjungos organų veiklą, Profesinės sąjungos lėšų naudojimą.
- Naudotis kitomis teisėmis ir garantijomis, teikiamomis Profesinės sąjungos nariams Lietuvos Respublikos įstatymų, kolektyvinių susitarimų ir kolektyvinių sutarčių numatyta tvarka.
- Profesinės sąjungos narys privalo:
Mokėti €80 metinį nario mokestį. Mokestis gali būti mokamas vienu kartu arba dviem kartais lygiomis dalimis. Atskiru pirmininko arba valdybos nutarimu nuo nario mokesčio mokėjimo gali būti atleidžiami darbuotojai, atleisti iš darbo ne dėl savo kaltės ir tapę bedarbiais, išėję nėštumo ir gimdymo atostogų, vaiko auginimo atostogų ar kitais atvejais.
- Narys – šeimos medicinos rezidentas pateikia pažymą apie šeimos medicinos rezidentūros studijas.
- Laikytis šių įstatų, dirbti ir elgtis taip, kad nepakenktų Profesinės sąjungos interesams.
- Vykdyti įsipareigojimus, prisiimtus darbo, kolektyvinėse bei kitose sutartyse su darbdaviu ir įsipareigojimus, numatytus kolektyviniuose susitarimuose.
- Laikytis Profesinės sąjungos įstatų.
- Dalyvauti Profesinės sąjungos narių susirinkimuose (konferencijose) bei kituose renginiuose, organizacijos veikloje ir netrukdyti vykdyti tų nutarimų, kuriems jis asmeniškai nepritaria.
- Asocijuotos organizacijos narys turi teisę:
- Dalyvauti Profesinės sąjungos veikloje, renginiuose, susirinkimuose, posėdžiuose, pirmininkui delegavus – atstovauti profesinės sąjungos interesus kitose institucijose.
- Teikti pasiūlymus, paklausimus ir gauti į juos atsakymus.
- Sustabdyti narystę.
- Asocijuotas narys privalo:
- Mokėti asocijuoto nario metinį mokestį pagal pasirašytą bendradarbiavimo sutartį.
- Laikytis šių įstatų, dirbti ir elgtis taip, kad nepakenktų Profesinės sąjungos interesams.
- Vykdyti įsipareigojimus, prisiimtus darbo, kolektyvinėse bei kitose sutartyse su darbdaviu ir įsipareigojimus, numatytus kolektyviniuose susitarimuose.
- Laikytis Profesinės sąjungos įstatų.
- Dalyvauti Profesinės sąjungos narių susirinkimuose (konferencijose) bei kituose renginiuose, organizacijos veikloje ir netrukdyti vykdyti tų nutarimų, kuriems jis asmeniškai nepritaria.
- Profesinė sąjunga gali steigti struktūrinius padalinius (filialus ir atstovybes). Padalinys atitinka darbdavio (fizinio asmens, įmonės, įstaigos ar organizacijos) lygmens profesinę sąjungą, jei jame yra ne mažiau 20 profesinės sąjungos narių arba ne mažiau 1/10 įstaigoje dirbančių darbuotojų – profesinės sąjungos narių, bet ne mažiau kaip 3.
IV. PROFESINĖS SĄJUNGOS STRUKTŪRA IR VALDYMO ORGANAI
- Profesinės sąjungos organai yra:
- Visuotinis narių susirinkimas (toliau – Susirinkimas: steigiamasis, rinkiminis, kasmetinis);
- Kolegialus valdymo organas – Valdyba;
- Vienasmenis valdymo organas – Pirmininkas (Vadovas).
- Susirinkimo organizavimo ir sprendimų priėmimo tvarka:
- Susirinkimas gali būti inicijuojamas pirmininko, valdybos sprendimu arba pareikalavus daugiau nei 1/2 profesinės sąjungos narių.
- Susirinkimas turi būti organizuojamas ne rečiau kaip kartą per metus ir pirmasis – ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo ataskaitinių finansinių metų pabaigos.
- Apie susirinkimą nariai informuojami įstatų nustatyta tvarka likus ne mažiau 14 dienų iki numatomos susirinkimo datos. Nariai gali būti informuojami apie susirinkimą nesilaikant šio termino atskiru valdybos sprendimu.
- Susirinkimas laikomas galiojančiu ir gali priimti sprendimus, kai jame dalyvauja ne mažiau 30 profesinės sąjungos narių, kai bendras visų profesinės sąjungos narių skaičius yra iki 500 imtinai, ir atitinkamai ne mažiau 50 profesinės sąjungos narių, kai bendras visų profesinės sąjungos narių skaičius viršija 500. Profesinės sąjungos narių skaičiui sumažėjus iki 30 narių imtinai, laikoma, kad susirinkimas galiojantis, kai susirenka daugiau kaip pusė visų narių.
- Visuotinio susirinkimo metu nesusirinkus pakankamam narių skaičiui ir negalint priimti sprendimų, organizuojamas pakartotinis susirinkimas pagal 23.1 ir 23.3 šių įstatų punktus ir laikomas galiojančiu neatsižvelgiant į susirinkusių narių skaičių bei gali priimti sprendimus paskutinio negaliojusio susirinkimo darbotvarkės klausimais.
- Susirinkime sprendimai keisti profesinės sąjungos įstatus, pertvarkyti, reorganizuoti ar likviduoti profesinę sąjungą priimamas balsuojant už tai ne mažiau 2/3 dalyvaujančių narių. Kiti sprendimai priimami paprastąja dalyvaujančių narių balsų dauguma.
- Susirinkimo nutarimai yra privalomi visiems profesinės sąjungos nariams.
- Susirinkimo (kasmetinio, pakartotinio) įgaliojimai:
- Nustato balsavimo tvarką (slaptą ar atvirą) ir renkamų valdymo organų kiekybinę sudėtį. Tai nustatoma paprastąja balsų dauguma.
- Išklauso ir įvertina renkamų organų ataskaitas, Finansinės priežiūros (toliau – Revizorių) komisijos ataskaitas.
- Priima Profesinės sąjungos veiklą reglamentuojančius nutarimus, numato svarbiausias Profesinės sąjungos veiklos kryptis ir uždavinius, sprendžia kitus Profesinei sąjungai svarbius klausimus.
- Priima, papildo arba keičia Profesinės sąjungos įstatus.
- Gali priimti sprendimą, kad Profesinei sąjungai vadovautų samdomas asmuo – Vadovas. Tokiu atveju Vadovas tampa ir valdybos narys.
- Gali atšaukti pirma laiko pirmininko, vadovo, kitų valdymo organų ar narių įgaliojimus dėl įvairių priežasčių: nepateisinto pasitikėjimo, nevykdymo ar atsisakymo vykdyti savo pareigas, ilgalaikės ligos, ilgalaikių atostogų ir pan.
- Nustato nario mokesčio atsiskaitymo dydį ir formą Profesinei sąjungai.
- Turi teisę priimti sprendimą dėl streiko paskelbimo.
- Profesinės sąjungos rinkiminis susirinkimas (Rinkiminė Konferencija):
- Vyksta ne rečiau kaip kas trejus metus. Gali būti sušaukiama anksčiau laiko to reikalaujant daugiau kaip 1/3 Profesinės sąjungos narių arba daugiau kaip pusei valdybos narių;
- Turi tokius pačius įgaliojimus kaip ir kasmetinis susirinkimas;
- Sprendžia dėl valdybos kiekybinės sudėties;
- Renka Profesinės sąjungos pirmininką, Valdybos narius, Revizorių komisiją;
- Sprendžia kitus Profesinės sąjungos veiklos aktualius klausimus.
- Susirinkimo (Konferencijos) protokolas surašomas per 10 kalendorinių dienų.
- Profesinės sąjungos Valdyba:
- Valdybą sudaro Pirmininkas ir 10 valdybos narių.
- Valdybos posėdžius šaukia ir darbą organizuoja profesinės sąjungos Pirmininkas (vadovas).
- Valdybos posėdžiai šaukiami esant reikalui, tačiau ne rečiau kaip du kartus per metus.
- Valdybos sprendimai yra priimami paprastąja balsų dauguma ir laikomi teisėtais, kai posėdyje dalyvauja ne mažiau nei 2/3 esamos valdybos narių.
- Valdybos nariai susirinkime dalyvauti gali telekomunikacinių įrenginių pagalba ir balsuoti raštu. Balsavimui raštu prilyginamas balsavimas telekomunikacijų galiniais įrenginiais, jeigu užtikrinama teksto apsauga ir galima identifikuoti parašą.
- Valdybos nariui nusprendus pasitraukti iš Valdybos veiklos, jis Pirmininkui (vadovui) pateikia laisvos formos prašymą dėl atstatydinimo. Tokiu atveju Valdybos sudėtis papildoma nariais per artimiausią susirinkimą. Valdybos narių skaičiui sumažėjus iki 4 ar mažiau, turi būti suorganizuotas papildomas susirinkimas per artimiausias 60 dienų.
- Valdybos veikla:
- Įgyvendina Profesinės sąjungos veiklos tikslus;
- Gali sudaryti įvairios paskirties komisijas, darbo grupes, bei tvirtina šių darbo grupių, komisijų nuostatus, darbo reglamentus;
- Sprendžia dėl Profesinės sąjungos narių šalpos;
- Gali keisti Profesinės sąjungos buveinės adresą;
- Sprendžia dėl bendradarbiavimo su asocijuotomis organizacijomis;
- Analizuoja Profesinės sąjungos veiklos rezultatus, finansinių išteklių panaudojimą, mokestinių patikrinimų ir auditų, inventorizacijos ir kitų vertybių apskaitos duomenis ir teikia siūlymus šiais klausimais Susirinkimui ir Pirmininkui (vadovui);
- Priima nutarimus nekilnojamojo turto pirkimo, perleidimo, nuomos, nuosavybės teisės apribojimų klausimais, nepažeisdama įstatymų nustatytų Profesinės sąjungos veiklos apribojimų;
- Svarsto Valdybos narių, Profesinės sąjungos narių ir Vadovo keliamus klausimus;
- Tvirtina Profesinės sąjungos biudžetą;
- Nustato Profesinės sąjungos Vadovo, kitų samdomų darbuotojų ir/ar Valdybos darbo reglamentus;
- Nustato Profesinės sąjungos organizacinę struktūrą ir darbuotojų pareigybes, tvirtina administracijos darbuotojų atlyginimų dydžius;
- Pagal kompetenciją įgyvendina Susirinkimo nutarimus;
- Sprendžia kitus teisės aktų ir šių įstatų Valdybos kompetencijai priskirtus Profesinės sąjungos veikloje kylančius klausimus;
- Veda derybas su ministerijos atstovais, darbdaviais arba jų įgaliotais atstovais dėl kolektyvinės ar kitų sutarčių sudarymo;
- Organizuoja kolektyvinių sutarčių ir darbo įstatymų vykdymo kontrolę;
- Susirinkimui nusprendus organizuoja streiką;
- Teikia darbdaviams, kitoms įstaigoms ir institucijoms Profesinės sąjungos narių pasiūlymus, pageidavimus, reikalavimus;
- Nagrinėja Profesinės sąjungos narių skundus, prašymus, pasiūlymus;
- Sudaro Profesinės sąjungos narių mokymo planus ir programas.
- Revizorių komisija:
- Profesinės sąjungos darbo ir finansinės veiklos kontrolę vykdo revizijos komisija, sudaryta iš 3 Profesinės sąjungos narių.
- Revizijos komisijos narius 3 (trejų) metų laikotarpiui renka ir atšaukia Susirinkimas. Revizijos komisijos nario kadencijų skaičius neribojamas.
- Revizoriais negali būti valdybos nariai ir vadovas.
- Revizoriai už savo veiklą atsiskaito Susirinkimui.
- Revizoriai turi teisę dalyvauti Valdybos posėdžiuose.
- Revizoriai turi teisę gauti visus Profesinės sąjungos apskaitos dokumentus.
- Revizorių patikrinimų rezultatas įforminamas aktais, kurie įteikiami tikrinamo organo atstovams.
- Revizoriui atsistatydinus į jo vietą išrenkamas asmuo artimiausio susirinkimo metu.
- Revizorių pareigos:
- Tikrina priimtų nutarimų vykdymą, lėšų, turto naudojimą bei apskaitą.
- Vykdo Profesinės sąjungos darbo ir finansinės veiklos kontrolę.
- Viešai skelbia atliktų revizijų ir patikrinimų rezultatus.
- Profesinės sąjungos Pirmininkas (vadovas):
- Pirmininką trijų metų kadencijai renka rinkiminis Susirinkimas;
- Pirmininkas yra ir Valdybos pirmininkas;
- Pirmininkas veikia Profesinės sąjungos vardu, kai Profesinė sąjunga palaiko santykius su kitais fiziniais ar juridiniais asmenimis, taip pat sudaro sandorius Profesinės sąjungos vardu, atstovauja Profesinei sąjungai teismuose, atidaro ir uždaro sąskaitas bankuose, disponuoja profesinės sąjungos lėšomis valdybai pritarus ir vykdant profesinei sąjungai palankią veiklą;
- Turi teisę eiti pareigas ne daugiau kaip vieną kadenciją iš eilės.
- Pirmininko pareigos:
- Atsako už Profesinės sąjungos veiklos organizavimą bei ūkinę ir finansinę Profesinės sąjungos veiklą;
- Gali atšaukti pirma laiko valdybos narių, kitų galimų valdymo organų ar kitų narių įgaliojimus dėl įvairių priežasčių: nepateisinto pasitikėjimo, nevykdymo ar atsisakymo vykdyti savo pareigas, ilgalaikės ligos, ilgalaikių atostogų ir pan.
- Informuoja Valdybą apie Profesinės sąjungos veiklą;
- Atsako už Profesinės sąjungos tikslų įgyvendinimą;
- Priima darbuotojus į darbą ir atleidžia iš jo, sudaro darbo sutartis su jais;
- Atsako už Profesinės sąjungos metinių finansinių ataskaitų rinkinio ir Profesinės sąjungos veiklos ataskaitos parengimą ir pateikimą Susirinkimui;
- Pateikia Profesinės sąjungos duomenis, informaciją ir dokumentus Juridinių asmenų registro tvarkytojui;
- Pateikia informaciją ir dokumentus Susirinkimui, Valdybai ir Profesinės sąjungos nariams;
- Pagal kompetenciją įgyvendina Susirinkimo ir Valdybos nutarimus;
- Analizuoja Valdybos pasiūlymus;
- Viešai skelbia ar organizuoja teisės aktuose nustatytos informacijos viešą paskelbimą;
- Iki kasmetinio susirinkimo parengia ir Susirinkimui pateikia Profesinės sąjungos veiklos ataskaitą už praėjusius finansinius metus;
- Gali rinktis pavaduotoją iš Valdybos narių, pritarus daugiau 2/3 Valdybos narių.
V. PROFESINĖS SĄJUNGOS LĖŠOS, TURTAS
- Profesinės sąjungos turtą sudaro: Profesinės sąjungos narių mokesčiai, įmonių, įstaigų, organizacijų įnašai bei kitos teisėtai gautos pajamos ir turtas.
- Profesinė sąjunga savarankiškai sprendžia kaip naudoti lėšas ir valdyti turtą.
- Lėšos ir turtas naudojamas veiklai vykdyti, Profesinės sąjungos narių šalpai ir labdarai, kvalifikacijos kėlimui ir švietimui.
- Profesinės sąjungos lėšų ir turto naudojimą kontroliuoja Revizorių komisija.
- Profesinė sąjunga yra paramos gavėja.
VI. PROFESINĖS SĄJUNGOS PRANEŠIMAI IR SKELBIMAI
- Profesinės sąjungos skelbimai turi būti paskelbti viešai, jie skelbiami: VĮ Registrų centro leidžiamame elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“.
- Profesinės sąjungos organų sprendimai ir pranešimai, tame tarpe apie šaukiamą Susirinkimą, kita reikalinga informacija išsiunčiama nariams elektroniniu paštu arba paštu, arba įteikiama pasirašytinai. Su informacija, Valdybos nustatyta tvarka, nariai turi galimybę susipažinti Profesinės sąjungos buveinėje.
- Dokumentų ir kitos informacijos apie Profesinės sąjungos veiklą pateikimo nariams tvarką tvirtina Valdyba.
- Profesinės sąjungos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija nariams pateikiama neatlygintinai.
VII. PROFESINĖS SĄJUNGOS PADALINIŲ (FILIALŲ, ATSTOVYBIŲ) STEIGIMO IR JŲ VEIKLOS NUTRAUKIMO TVARKA
- Sprendimą steigti Profesinės sąjungos padalinius (filialus, atstovybes), nutraukti jų veiklą, skirti ir atšaukti padalinių (filialų, atstovybių) vadovus priima, taip pat filialų ir atstovybių nuostatus tvirtina Profesinės sąjungos Valdyba.
VIII. PROFESINĖS SĄJUNGOS ĮSTATŲ KEITIMO TVARKA
- Profesinės sąjungos įstatai keičiami Susirinkimo sprendimu.
IX. PROFESINĖS SĄJUNGOS BUVEINĖS KEITIMO TVARKA
- Profesinės sąjungos buveinės adresas gali būti keičiamas atskiru valdybos sprendimu.
X. PROFESINĖS SĄJUNGOS PERTVARKYMAS IR PABAIGA
- Jeigu Profesinėje sąjungoje liko mažiau negu 3 nariai, per 30 dienų apie tokį narių sumažėjimą Profesinė sąjunga turi pranešti Juridinių asmenų registrui.
- Profesinė sąjunga pertvarkoma, pasibaigia (reorganizuojama ar likviduojama) Civilinio kodekso nustatyta tvarka.